Yazılar

Yine ilginç bir stratejik ihtiyaç oluşması durumuna düşseydim nasıl çözüm üretmeyi denerdim diyerek biraz beyin jimnastiği birazda teknolojik imkanları kıyaslamak istedim.

Aşağıdaki çizim rastgele seçilmiş bir iş hanı ve çevresinden görüntü alınması gerekseydi, inceleme yapılması gerekseydi sessizce nasıl yapabilirdik? sorusunu cevaplamak için hava ve kara imkanlarını kıyaslamayı denedim.

Örnek senaryomuzda, kırmızı sürekli hat ile çizilmiş olan binanın çevresinden görüntü toplayarak örneğin binaya girmenin en risksiz olduğu noktayı bulmayı deneyelim. Tabiki kağıt üzerinde bazı şeyleri konuşması kolay, farkında olarak devam edelim.

  1. İhtimal, kara yoluyla deneseydik uzun kesikli hat ile çizilmiş olan çizimimiz model rc aracımızın rotası olurdu muhtemelen. Buna ek bu rc araç binaya yaklaşabilecek şekilde ufak ayarlanırsa ve üzerine basit bir 360 kamera konulursa yaklaşık 5-6 dakikalık bir süreçte binanın tüm cephelerini dolaştırarak sanal tur şeklinde bir veri elde edilebilir. Burada ek olarak yolun dışında Off-Road dediğimiz şekilde rc modelle bulduğumuz en yakın rotadanda dolaşarak ekstra veriler toplamak mümkün olurdu.
  2. İhtimal, hava yoluyla deneseydik ikişer noktalı hatla çizilmiş olan binanın çervesindeki yuvarlak rota ile görüntü almaya çalışacak fakat bazı açıları diğer binalar kapatacağı için eksik görüntüler elde edecektik.

Şimdi bu iki çözümde de ortak kullanabileceğimiz en kısa yoldan 360 sanaltur veya sokak görünümü dediğimiz modda bir veri toplamaya değinelim.

Dikkat etmemiz gereken hususlar:

  1. 360 çekim esnasında konum alınmalı
  2. 360 çekim esnasında tam 360 küresel tip çekim yapılmalı
  3. 360 çekimler harita üzerinde anlık kaydedilip bir sunucuda tutulmalı ki en fazla 1-5 saniyelik farkla anlık takip edilebilsin.

Peki bu kadar veriyi, düzgün şekilde çekilmiş ve doğru konuma yerleştirilmiş biçimde nasıl işleyip anlık kullanılabilir hale getireceğiz?

Sorumuz bu evet, çekimi yapıp cihazdaki verileri işleyip bir video editörüne verseydik bize 1 günde bu işi çıkarabilirdi fakat bize O AN lazım diyelim ki…

Çözüm şu adımlardan geçiyor:

  1. Aracımız (kara veya hava) gidişat rotasını konum bazlı kaydederek bir dijital rota oluşturacak. Burada tek hassas nokta, rota çizilirken zaman etiketi kullanılacak.
  2. Aracımız hareket halindeyken 360 kamera ile video çekecek, videonun başlama zaman etiketinden itibaren video görsellere bölünecek, her bir konum işaretinin zaman etiketi ile videonun zaman etiketi eşleşerek harita üzerine görüntü biçiminde etiketlenecek.
  3. Bir diğer yöntemse zaten cihaz programlanabiliyorsa çekim+konum+zaman şeklinde anlık upload edilerek haritada noktacıklar halinde sanal tur oluşturulmuş olur.

Bu konuda çok deneyim edinmiş olmasam da pratikte mantıken yakın ve uygulanabilir fikirler üretip arşivlemek belki birilerinin işini görür.