Yazılar

Selamun aleykum, uzun süredir yazmamıştım. Bugün değineceğim konu yazılım sektörünü bitirmese de profesyonel yazılım sektörüne balta vuran bir gelişme… İşim bu olsa da yazılımsal gelişmeler beni memnun ediyor. 3D çizim ve endüstri sektörünü bırakma sebebim otomatik çizim modülü dediğimiz 3D tarayıcılar idi :) İroni, bu sektöre de otomatik bir şeyler geliyor?!#

Yazılım Yazan Yazılımlar v1: Nedir?

Nedir bu?

Uzun lafın kısası, şimdilik sürükle-bırak ile yazılım yazan, hatta sadece PHP-Laravel gibi son teknoloji kodların izin verdiği otomatik kod yazan ve çalışır bir çıktı veren en üstün bir altı kademe yazılımlardır diyebilirim.

Neler yapabiliyor?

 • WordPress gibi bir sistemi sürükle bırak ile 1 günde üretebilir
 • SAP gibi programların yaptığını 1 saatte yapabilir
 • Belediyelerin trilyonlar harcadığı saçma yazılımları 15 dakikada üretebilir

Nasıl edinilir?

 • Bir adet yerli yazılım olarak kendim geliştirdim 2016 ‘dan beri kullanıyorum
 • İki adette amerikada çıktı 2017 ve 2018 ‘de üretmişler
 • Üçüncüsü yok şu anlık bildiğim

Bu sistem her şeyi çözüyor mu?

Bu sistem herşeyi çözmeye değil, projeyi hızlandırmaya odaklı geliştirilmiş şahsi özelleştirmelerden oluşan Süper Admin rolünde bir Modül üretim sistemi aslında. Yani her şeyi çözmez hayır. Sistemi geliştirenler, kendi hayal dünyalarına göre kodlamıştır. Örneğin şöyle iki bariz farktan bahsederek bu sistemlerin nasıl farklılıklar ihtiva ettiğini listeye dökelim.

NurYaz Modüler

 1. Benim kodlarda kurulum aynı wordpress gibidir, database bilgilerini verirsin, terminali ssh işlemlerini kendi halleder kurulur.
 2. Kod bilmeye zerre kadar ihtiyaç yok.
 3. Esneklik %70 civarlarında, gereksiz opsiyonlar yok ve sizin yerinize kalan %30 default tanımlı ayarlarla çözülüyor. Dilersen geliştir tabi ki kodlar ftp de duruyor.
 4. Bahsettiğimiz kalan %30 luk alanda sizin hata yapmanızı önleyen şeyler mevcut. Sistemde hata varsa o modül ön yüze hiç geçmiyor. Düzelene kadar beklemede kalıyor.
 5. Sürükle bırak ile bir ürün yönetim sistemi yapmak 10 dakika (Kategoriler, renkler, parametreler, ürünler listesi ve CRUD işlemleri)

Yurtdışı Kaynaklılar

 1. Yurt dışındakinde adamlar manuel vites gibi yapmış, evet daha esnek ama kodlama bilmeden kurulum yapılamıyor.
 2. Kodlamayı zaten bildiğini varsayarak yazmışlar, ufak ufak prosedürleri manuele bırakmış ama admin içinden yaptırtmışlar.
 3. Esneklik hat safhada, tamamen manuel vites bir sistem, kod biliyorsanız her detaya girebiliyorsunuz.
 4. Hata yapmanız mümkün, hatalı bağlantı, rota, model vb yollar vererek fark etmeden test etmeden yayına alabilirsiniz.
 5. Sürükle bıraktan ziyade kutu kutu ekleme tarzı ilerliyor, her kutunun işlevi tek tek kodlarla tanımlanıyor.  Bizdekine kıyasla bir ürün yönetim sistemi oluşturmak daha uzun, muhtemelen 40-45 dk civarı sürebilir detaya bağlı.

 

Gibi gibi farklar var. Selametle. Yerli yazılımı destekleyelim.