Bu ürün yüksek basınç altında çalışması için tasarlanmış gaz regülatörüdür. Çalışma prensibi olarak membranlı sistem basınç dengesi ve tek kademeli olarak iş görmektedir. Tek kademe olması sebebi ile genel sanayi kullanımına uygundur, medikal anlamda tutarsız (+-2 bar) basınç vermesi muhtemeldir. Medikal ürünlerde çift kademeli regülatörler ile hassas ayar ve gaz türbülansı olmayan akışlar hedeflenmektedir.

 

Bazı yurt dışı kaynaklarda henüz membranlı sistemin zararları yeni keşfedilmiş olsa da 10 yıl boyu çalıştığım sanayi sektöründe, özellikle son 5 yıllık kesiminde membranlı sistemlerin maliyet ve bakım açısından ne kadar sıkıntılı olduğunu bizzat deneyimledim. Hatta bununla ilgili uygun ortam bulursam, membran yerine pistonlu ve daha az bakım gerektiren bir model geliştirmeyi düşünüyorum.

Hali hazırda son çalıştığım sanayi firmasında pistonlu tip bir regülatör geliştirmiş olsam da, bu pistonlu tip mekanizma içerisinde sürtünmeyi ve gaz kaçağını önlemek için O-ring dediğimiz parçalardan yararlandım. O-ring, yapısı gereği membrana benzer bir materyalden imal edildiği için kullanım ömrü basınç altında ortalama 1-2 yıldır. Nispeten membranlılara göre 2 veya 3 kat uzun ömürlü olması firmamızın rahatlamasına vesile olmuştu.

Pistonlu tasarımların geliştirilmesi ve bakım ihtiyaçsız veya hedefim olan 5 yıllık bakımlara dayanabilecek bir pistonlu sızdırmaz basınç mekanizması bir çok sektörde kullanılan regülatörlerin masraflarını düşürerek kullanım alanlarını genişletebilir.

Tasarım: Sinan AŞKIN